שירותים לחוקרים
באקדמיה

ביקורת עמיתים (peer-review) לפני הגשת מאמר לפרסום

חוקרים שכרגע סיימו לכתוב מאמר ומעוניינים להגיש אותו לכתב עת נחשב הרבה פעמים היו רוצים לקבל ביקורת עמיתים (peer-review) עוד לפני ההגשה של המאמר לכתב העת. ריסרצ'ס מציעים לחוקרים לקבל ביקורת עמיתים זהה לזו המתקבלת בכתבי העת – לפני ההגשה לכתב העת, ועל מנת להכין את המאמר טוב יותר להגשה.

מהי ביקורת עמיתים?

ביקורת עמיתים היא תהליך שמתרחש בכל הגשה של מאמר אקדמי לכתב עת אקדמי. לאחר ההגשה של המאמר, המאמר מועבר על ידי מערכת כתב העת לשניים או שלושה סוקרים שהם אקדמאים המתמצאים בתחום המחקר שבו נכתב המאמר. הקוראים בודקים את המאמר ומחזירים תשובה האם לדעתם המאמר מתאים לפרסום בכתב העת, לא מתאים, או מתאים עם שינויים. יחד עם התשובה הסוקרים בדרך כלל מוסיפים גם הערות מפורטות יותר לגבי המאמר לגבי בעיות שקיימות בו, שינויים שהם ממליצים לבצע, וכדומה. מערכת כתב העת מתייחסת לתשובות הסוקרים בהחלטה האם לפרסם את המאמר, האם לדרוש מהמחברים שינויים או תיקונים במאמר, ואם כן אילו שינויים או תיקונים לדרוש.

ביקורת עמיתים לפני ההגשה היא ביקורת פרטית שהחוקרים יוזמים מטעם עצמם, המדמה בדיוק את ביקורת העמיתים האמיתית, אך לא נעשית על ידי מערכת כתב העת אלא בדרך כלל על ידי חברה לשירותי מחקר המסייעת לחוקרים, כדוגמת Researches.co.il. כלומר מבחינת הסקירה עצמה, הסקירה זהה לחלוטין לסקירה שמתבצעת על ידי כתב העת, ההבדל הוא בכך שהיא יזומה על ידי החוקרים ומתבצעת לפני ההגשה.

מדוע חוקרים מעוניינים בביקורת עמיתים לפני ההגשה?

חוקרים מעוניינים לקבל ביקורת עמיתים לפני ההגשה מכמה סיבות עיקריות. ראשית, כאשר "שואפים גבוה" ומעוניינים לשלוח את המאמר לכתב עת יוקרתי, סיכויי הקבלה נמוכים מכיוון שכתבי עת אלה מקבלים כמויות גדולות של מאמרים איכותיים ועליהם לבחור את הטובים ביותר לדעתם. לכן, הגשת מאמר במצב טוב יותר מלכתחילה מגדילה את סיכויי הקבלה של המאמר, גם אם לאחר מכן השופטים של כתב העת עצמו יבקשו שינויים ותיקונים נוספים. סיבה נוספת לכך שחוקרים מעוניינים בביקורת עמיתים בטרם ההגשה קשורה לתהליך קבלת המאמר לפרסום. לאחר שהמאמר מתקבל עם הערות, לחוקרים יש זמן מוגבל מאוד לביצוע התיקונים והשינויים. כדי למנוע "פספוס" של פרסום בשל אי עמידה בדדליין של ביצוע התיקונים, חוקרים מעדיפים להגיש את המאמר במצב שהוא טוב יחסית מלכתחילה, כדי שהתיקונים שיידרשו יהיו פשוטים יותר לתיקון, ושהחוקרים יוכלו לבצע אותם בזמן הקצר שעומד לרשותם. סיבה נוספת היא שהחוקרים מעוניינים לקבל חוות דעת האם המאמר בכלל מתאים לכתב העת, או ייתכן שעדיף להגיש אותו לכתב עת אחר.

איך עובד התהליך?

תהליך קבלת ביקורת עמיתים לפני ההגשה עובד בצורה פשוטה ביותר. בשלב ראשון אתם שולחים אלינו את המאמר שברצונכם לבדוק, ואת שם כתב העת אליו מיועד המאמר. לאחר קבלת המאמר ושם כתב העת אנו שולחים הצעת מחיר לביקורת העמיתים, כולל קישור לתשלום. לאחר התשלום אנו עובדים על הביקורת ושולחים אותה במועד שנקבע בהצעת המחיר.

מה מקבלים בביקורת עמיתים לפני ההגשה?

לאחר הביקורת החוקרים מקבלים מסמך המכיל חוות דעת על המאמר, בדיוק כמו זה שמתקבל בביקורת עמיתים בהגשה אמיתית לכתב העת. במקרה שהשופטים חושבים שהמאמר טוב אך לא מתאים לכתב העת הספציפי, אנו שולחים גם המלצה לכתב עת חלופי.

כמה עולה ביקורת עמיתים?

המחיר לביקורת עמיתים למאמר באנגלית הוא 1,360 ש"ח לסוקר/ת אחד/ת, ו-1,160 ש"ח עבור כל סוקר/ת נוסף/ת באותה בדיקה. עבור מאמרים בעברית יש לצרף את המאמר לצורך קבלת הצעת מחיר.

להזמנת שירות ביקורת עמיתים לפני ההגשה – שלחו אלינו את המאמר ואת שם כתב העת בו אתם מעוניינים לפרסם, למייל review@researches.co.il

ניתן גם להשאיר פרטים בטופס הבא ואנו נחזור אליכם בהקדם: